Zagadnienia dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (zwaną decyzją środowiskową) reguluje ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku, jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.
W ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko stanowiącej część postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia sporządza się raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Opracowanie raportu jest niezbędne dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
Dla realizacji przedsięwzięć, związanych z zakresem naszej działalności, wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem
- koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż, na bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych - wydawanej na podstawie ustawy Prawo geologiczne i górnicze,
- decyzji określającej szczegółowe warunki wydobywania kopaliny - wydawanej na podstawie ustawy Prawo geologiczne i górnicze,
- decyzji pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych - wydawanej na podstawie ustawy Prawo wodne,
- decyzji ustalającej warunki prowadzenia m.in. odwodnień budowlanych oraz innych robót zmieniających stosunki wodne na terenach o szczególnych wartościach przyrodniczych, zwłaszcza na terenach, na których znajdują się skupienia roślinności o szczególnej wartości przyrodniczej, terenach o walorach krajobrazowych i ekologicznych, terenach masowych lęgów ptactwa, występowania skupień gatunków chronionych - wydawanej na podstawie ustawy o ochronie przyrody.
W ostatnich latach w naszym biurze zostały opracowane oceny bądź raporty o oddziaływaniu na środowisko dla następujących przedsięwzięć:
- ujęcia wód podziemnych,
- złoża i kopalnie kruszywa naturalnego,
- składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych,
- składowiska przeterminowanych środków ochrony roślin,
- regulacje wód gruntowych.
Niszczenie systemów odwodnieniowych było często sposobem prowadzenia wojen. W 1455 roku Gdańszczanie, z obawy przed Krzyżakami, przebili wał przeciwpowodziowy Nogatu i zalali Żuławy Elbląskie.